Zespoły

Zespoły zaproszone na V Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „OPOCZNO 2015”

Zespół Pieśni i Tańca „TRAMBLANKA” – Opoczno (gospodarz festiwalu)

a11

Kud „Ivan planina” – Bośnia i Hercegowina

pic_ivanplanina06

Tak jak szczelina Ivan była zawsze strategicznym punktem w długiej historii Bośni i Hercegowiny, tak samo zespół ,,Ivan planina” z Tarčina jest wielkim i nieodzownym punktem w całej kulturalnej ewolucji Tarčina i okolicy włączając całą gminę Hadžići.

Zespół powstał w 1949 r., gdy grupa entuzjastów rozpoczęła wspólnie występy, wieczory towarzyskie i taneczne. Umiłowali sobie folklor i autentyczne pieśni ludowe. Pracowali oni w szkole, w klasach i oddziałach muzycznych. W krótkim czasie, grupa rozrosła się do formacji składającej się ze 100 osób, kobiet i mężczyzn.

W 1954 r. razem ze stowarzyszeniem ,,Hasanaginica” zespół ,,Ivan Planina” zdobył pierwsze miejsce w lokalnym konkursie amatorów. Towarzystwo ,,Hasanaginica” rozwijało i rozwija charakterystyczną tradycję wieczorów towarzyskich i tanecznych, z przedstawieniami na żywo, muzyką ludową, w zawsze pełnym klubie w Tarčinie. Klub ten był szczególnie popularny na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Ciężko pracujący amatorzy z zespołu ,,Ivan Planina” występowali w trakcie wielu wydarzeń kulturalno-artystycznych w gminie Hadžići, ale również w Chorwacji, Serbii, Macedonii, Austrii, Węgrzech, Czarnogórze i Turcji. Występowali również na wielu festiwalach folklorystycznych w Bośni i Hercegowinie.

Jednym z największych sukcesów zespołu było zdobycie trzeciego miejsca wśród 39 zespołów folklorystycznych na 11-tym Festiwalu Folklorystycznym Bośni i Hercegowiny w 1979 r.

Początek wojny w Bośni w latach 90-tych XX wieku był krótkim okresem w historii istnienia zespołu, gdy działalność została zawieszona, a wznowiona ponownie w 1994 r. W dniu dzisiejszym klub liczy 120 członków, w większości zrzeszonych w folklorystycznej i muzycznej sekcji. Pielęgnowany jest folklor i muzyczna tradycja wszystkich narodów i grup etnicznych Bośni i Hercegowiny, a także krajów sąsiadujących.

Aktualnie, sekcja folklorystyczna obejmuje 9 choreografii, na potrzeby których zespołowi udało się pozyskać autentyczne kostiumy folklorystyczne i instrumenty. Po wojnie, zespół występował w wielu wydarzeniach i festiwalach w Hadžići, ale także w wielu innych miastach Bośni i Hercegowiny.

Na koniec 2014 r. zespół świętował bardzo ważny jubileusz 65-lecia istnienia.

 

Zespół Folklorystyczny „Drevar” – Słowacja

SONY DSC

Grupa tańca ludowego DREVAR powstał w 1979 r. w północnej Słowacji, w regionie Kysuce.

W trakcie całej działalności i istnienia, zespół brał udział w wielu kulturalnych wydarzeniach i występował na wielu festiwalach. Dał ponad 800 koncertów, nie tylko na Słowacji ale również zagranicą, na przykład w Polsce, Czechach, Jugosławii, Chorwacji, Francji, Portugalii czy w Szwecji. Był oklaskiwany nie tylko przez publiczność europejską. W 1997 roku grupa występowała na festiwalu Eisteddford w Republice Południowej Afryki, gdzie zdobyła najwyższe- złote odznaczenie. W 2004 r. ,,Drevar” zaprezentował się w Meksyku, w 2007r. w Turcji.

Wszystkie sukcesy zespołu to rezultat ciężkiej pracy tancerzy, solistów i muzyków. Liczba członków zespołu aktualnie, to około 30 osób w wieku od 18 do 35 lat.

Repertuar tańców i pieśni jest bardzo szeroki, inspirowany kulturą wszystkich regionów Słowacji. Repertuar zespołu składa się nie tylko z tańców regionu Kysuce, z którego pokodzi ,,Drevar”, takich jak na przykład: czardasz, taniec łąki, czy taniec bandytów, ale także tańce z innych regionów kraju, jak: Capas- taniec z regionu Saris, Karicka (taniec dziewcząt), taniec z cepami i wiele innych.

 

Grupa Folklorystyczny „Tierra Linda” – Chile

IMG-20150413-WA0003

Zespół został założony w 1975 roku. Założycielem jest instruktor wielu grup folklorystycznych i wielki piewca folkloru w regionie Maule, Don Guillermo Memo Diaz, znany folklorysta i trener kilku krajowych mistrzów naszego narodowego tańca Cueca.

Zespół wielokrotnie reprezentował Chile i miasto Talca, z którego pochodzi, na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach w całej Ameryce Południowej, w takich krajach jak Chile, Peru, Brazylia, Paragwaj, czy Argentyna.

Dyrektorem jest aktualnie Profesor Uniwersytetu Katolickiego Maule i Autonomicznego Uniwersytetu Chile, Guillermo Diaz Sanhueza. Członkowie zespołu to przede wszystkich studenci, zjednoczeni jedną wspólną pasją do tańca.

W programie zespół stara się prezentować wszystkie regiony kraju z północy, południa, centrum, Mapuche i obszaru Wyspy Wielkanocnej.

 

 

W poprzedniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „OPOCZNO” udział wzięli:

– Zespół folklorystyczny Lykeio Ellinidon Ikarias – Grecja

– OSMANGAZI BELEDIYESI HALK DANSLARI TOPLULUGU – Turcja

– Dziecięcy i Młodzieżowy Zespół Tańca Narodowego “ Žirginėliai” – Litwa

– Zespół tańca ,,Bajnóca” – Węgry

– Zespół Pieśni i Tańca BAŃDURKA – Łowicz

– Kud „Gradimir” – Serbia

– Sh.K.A. Jahi Hasani – Macedonia

– Rancho Folclórico e Etnográfico do Casal Sentista – Portugalia

FS Nadsenci – Słowacja

– Grupa Folklorystyczna Magna Graecia – Włochy

– Kud Soko Indjija – Serbia

– Grupa Folklorystyczna Szarkalab – Rumunia

– Kapela Góralska Ciupaga – Łącko

– Kapela Szymona – Łowicz

– Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon” – Łódź

– Kud VILA – Novi Sad – Serbia

– FS LUSK – Krakovany – Słowacja

– PENDİK HALK DANSLARI TOPLULUĞU DERNEĞİ – Penhad – Turcja

© Copyright MDK Opoczno projekt strony: Projektowanie stron internetowych